Nákup cez internet:

Blíži sa čas Vianoc, nakupovanie darčekov. Každý z nás chce svojim blízkym a najmä rodičia deťom zabezpečiť neopakovateľné Vianoce s množstvom darčekov po ktorých túžia.

V čase lockdownu sme nútení nakupovať vo väčšom množstve tovar cez internet.

On-line nakupovanie sa teší čoraz väčšej priazni a treba priznať, že je to jednoduchý a pohodlný spôsob, ako si nakúpiť. Avšak aj tu existuje viacero nástrah, ktorých sa treba vyvarovať.

Práva a povinnosti predajcov ale aj spotrebiteľov ako kupujúcich upravuje okrem iných najmä zákon č. 102/2014 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.

Poďme si zhrnúť aspoň základné zásady bezpečného online nakupovania:

  1. Pri online nákupe a následnej platbe za tovar je spotrebiteľ-kupujúci povinný zadať predávajúcemu jednak svoje osobné údaje a jednak platobné údaje. Tu treba byť opatrný a preveriť si dôveryhodnosť stránky z ktorej nakupujeme. Pri každej platbe, by ste mali sledovať vľavo pri adrese stránky zámok. Ten znázorňuje, že ide o šifrované spojenie a tým sú vaše súkromné informácie chránené.

  2. Ďalšie zásada je priamo spojená s prvým bodom a teda... Odporúčame nakupovať z internetových stránok, ktoré sú overené, ktoré poznáme, o ktorých si vieme prečítať recenzie, alebo ktoré nám odporučili naši známi, ktorým dôverujeme. Existuje obrovské množstvo podvodných internetových stránok, ktoré lákajú internetovo menej zdatných spotrebiteľov - kupujúcich nízkymi cenami, prípadne nákupom na splátky. Často sa stáva, že si objednáte z internetovej stránky na základe lákavej ponuky, zaplatíte za tovar, ktorý nikdy nebude doručený. Odporúčame preto skontrolovať si internetový obchod z ktorého máte v pláne nakupovať na stránke https://podvodnyeshop.sk/. Samozrejme je možné si spoločnosť, ktorá predáva overiť aj na Obchodnom registri, www.orsr.sk .

  3. V prípade, že uskutočníte nákup cez internet, je potrebné vedieť, že každý kupujúci má právo od zmluvy odstúpiť a teda vrátiť zakúpený tovar v lehote do 14 dní a to bez uvedenia dôvodu na odstúpenie. Práve toto je asi najväčšia výhoda nákupu cez internet a teda, že máte možnosť zakúpený tovar si v pohodlí domu odskúšať a v prípade, že Vám nevyhovuje je možné ho predajcovi vrátiť. Samozrejme tovar vraciame nepoškodený, presne podľa pokynov predávajúceho. Tu je nutné uviesť, že seriózni internetoví predajcovia ponúkajú možnosť pri akýchkoľvek problémoch využiť zákaznícky servis pomocou mobilného telefónu, alebo e-mailu.

  4. V prípade, že sa Vám stane, že sa stanete obeťou podvodných internetových predajcov, je tu možnosť obrátiť sa na občianske združenia, ktorých predmetom činnosti je ochrana práv spotrebiteľov. Tie poskytujú právne poradenstvo ako postupovať pri reklamácií alebo vrátení tovaru. Taktiež tieto občianske združenia vedia spotrebiteľa zastupovať pri alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov. Cieľom ARS je možnosti pre spotrebiteľov riešiť svoj spor s predávajúcim rýchlo, efektívne, menej formálne a predovšetkým bezplatne, resp. len s minimálnymi nákladmi. Ide o dosiahnutie zmierlivého riešenia, resp. dohody medzi spotrebiteľom a predávajúcim o vyriešení sporu, ktorá sa po súhlase oboch strán s jej znením stáva záväzným právnym podkladom.

  5. V Slovenskej republike sa je orgánom alternatívneho riešenia sporov zo zákona napríklad aj Slovenská obchodná inšpekcia.  

  6. V prípade, že nepomôže dohoda, posledná možnosť ako sa môže spotrebiteľ domôcť svojich práv je obrátiť sa na súd. Táto možnosť je však najzdĺhavejšia, a stojí zmluvné strany nielen veľa času ale aj nervov.

Takéto poradenstvo Vám môže ušetriť finančné prostriedky aj čas.

Vaše prípadné otázky k spotrebiteľským témam nám zasielajte na mail: pomocspotrebitelomoz@gmail.com.

Sledovať nás môžete aj na facebookovej stránke Pomoc spotrebiteľom a na webovej stránke www.pomocspotrebitelom.sk.

 

Pomoc Spotrebiteľom

Jana&Jana&Braňo